Eisenhower i ścieżka

Internet i zachowania jego użytkowników są dość nieprzewidywalne. W tworzeniu serwisu informacyjnego nie wszystko da się zaplanować przed jego uruchomieniem, pewne jego elementy muszą rozwijać się swobodnie, w zależności od potrzeb i przyzwyczajeń jego odbiorców.

Mist

Gdy generał Dwight D. Eisenhower był rektorem Columbia University w Nowym Jorku, pracownicy uczelni zwrócili się do niego z prośbą o rozwiązanie pewnego problemu. Poprosili go, czy nie mógłby wykorzystać swojej władzy do tego, by studenci przestali chodzić przez główny trawnik miasteczka uniwersyteckiego. „A dlaczego tamtędy chodzą?” – spytał Eisenhower. „Ponieważ jest to najkrótsza droga od bramy wjazdowej do głównego budynku” – odpowiedziano mu. „Jeśli tak” – odparł rektor – „to trzeba tam wybrukować ścieżkę”. I problem został rozwiązany.

Serwis internetowy może rozwijać się podobnie: wystarczy oddać do dyspozycji użytkowników pewien zestaw informacji, obserwować jak go wykorzystują, po czym poprawiać i uzupełniać te części, które tego wymagają.

Źródło: Charles Handy, Wiek przezwyciężonego rozumu, Business Press, Warszawa 1998.

Dodaj komentarz